Arbetsmarknadsenheten har återinfört slaveriet

Showing page 2 of 3: 1  2  3
Inlägg #21: Postat: 2010-07-02 04:11:00
susanna s
Visst är klippa gräs helt ok för ett arbete, men då ska man också ha rätt att ansluta sig till facket och få en avtalsenlig lön. Kommuner som minskar ner på sin ordinarie personal inom ex tekniska förvaltningen och säljer den typen av tjänster åt privatpersoner med hjälp av bidragstagare som inte får lön bedriver slaveri i stor skala ingenting annat. Dags att kalla detta fenomen för vad det faktiskt är.
Inlägg #22: Postat: 2010-07-02 09:00:00
Inger Olsson
Isabel: Det skrämmer mig mer att du som ung redan dignar under konstruerade poängkurser och ändå inte vet mer än att: "Staten måste ta itu med dessa två saker – arbete och bostad."
1 V a r f ö r väljer du och dina kompisar utbildning på utbildning -OM ni sen INTE kan få arbete, men förväntar er däremot att arbetet dimper ner på bordet framför er? Ni skulle ju också få svårt att t ex ta jobb utomlands. Därför man måste kunna ta egna intiativ, vilja anstränga sig och fysiskt vara i form och orka. Så sorgligt att läsa din pessimistiska text, men ungdomars värderingar och attityder är ett s v a r på inlärningen...
Inlägg #23: Postat: 2010-07-02 11:09:00
steno
De övergripande problemen som uppstått är att arbetslösheten är för stor. Det ger dåliga lösningar när man ska konstruera jobb och bromsa att inte strora delar av beforlkningen behöver försörjas av den andra delen som har jobb. Missbruk av arbete är annrs inte nytt. När man hade obligatoriosk praktik i vissa utbildningar t.ex till Sopis. ett års förpraktik och 9 månaders under utbildning fick man ta den lön som erbjöds men också de jobb som beordrades. Jag hade som oerfaren praktikant två kvlificerade jobb samtidigt och 300 kr i lön. Det var då jag bestämde mig att inte jobba i den kommunala socialvåtden...
Inlägg #24: Postat: 2010-07-02 11:23:00
PatrikF
Försök använda korrekt terminologi så kanske argumentationen lyckas bättre. "Slaveri" är ju fel ord.
Inlägg #25: Postat: 2010-07-02 13:47:00
IsabelWSörensen
Steno: Naturligtvis har vi sökt sommarjobb men man får ju inga. alltså blir soc sista utvägen. Detta är inte ett jobb för man får ingen lön. Alltså är det utnyttjande. Erbjud lön då är det jobb. Hyra plus 3000 kronor är inte en någorlunda lön, det är existensminimum, men vi klagar egentligen inte, bara man har någonstans att bo men det känns förjävligt att se mina
kompisar slava under hot och förnedring och inte kunna säga nej jag vill inte, för de äger en. I praktiken är det så.

thomas: Håller med om att s har en stor del i det här men det är m
som drivit igenom en av de hårdaste förändringarna på mycket länge. Jag skulle vilja veta vem som får pengarna och varför ingen ersättning ges till de som utför arbetet och hur de kan försvara detta! Anställ istället! Har man ett jobb så man klarar sig själv ger detta självständighet, värdighet och en känsla av bidragande till samhället. Knäck inte våra unga på det här sättet, det kommer bara att bli dyrare sen!

Frida: Har du inte hört talas om att ungdomsarbetslösheten är 30 bland ungdomar nu? Du kanske har ett jobb va men resten av oss har inte det. Ingen vill vara hemma och rulla på tummarna, forskning visar att arbetslösa människor har mycket högre risk att bli deprimerade. Det är inte roligt. Människor vill inte det. Människor vill ha ett jobb, något att göra. Men inte till vilket pris som helst.

Hasse: Det här har ingenting med mitt konstnärskap att göra. Jag har heller inte sagt att det är jag som klipper gräset, jag tycker inte det är relevant. Men jag vet att den som just nu står där och svettas under förolämpningar har sökt mer jobb än någon jag känner, han har verkligen ansträngt sig och inte bara där han bor utan också
utanför kommunmen. Vad gäller mitt skapande så naturligtvis har även jag sökt sommarjobb, sedan i november. Men det handlar inte om mig, det handlar om den globala krisen vilket har inneburit en mycket hög arbetslöshet, speciellt bland ungdomar. Personligen tycker jag inte att staten ska betala för min konstnärliga verksamhet, kanske inte än iaf, då får man vara beredd på ströjobb och liknande. Problemet är bara att man inte kan få några ströjobb. Då handlar det inte om konsten längre, då handlar det om alla.

Susanna: precis. word.

Inger: Arbete och bostad måste finnas, det är ett faktum. Annars går
samhället under. Och jag förstår inte riktigt vad du menar, är det fel
att utbilda sig? Vad ska man annars göra? Gå omkring och söka jobb man
inte har behörighet för? Och vad har fysisk hälsa med det här att göra? Orka göra vad? Jobba? Vi söker ju jobb för tusen men det finns ju inga! Jag är inte pessimist men jag menar att det är fel att utnyttja unga människor som arbetskraft och inte betala för den och under tiden behandla de på ett sätt som kränker deras människovärde.

Patrik f: Vad skulle du mena att det är då? Obetalt arbete under hot om hemslöshet och svält? Ja just det... det är ju slaveri.
Inlägg #26: Postat: 2010-07-02 14:00:00
Thomas L. Aabo
Isabel, tack för svar.
Inlägg #27: Postat: 2010-07-02 14:28:00
Peter Zoom
Isabel, om alla hade din inställning, att arbete är en rättighet, vore det förödande, landet skulle gå under eftersom alla skulle sitta och vänta på att bli erbjudna jobb. Du måste sätta dig ner och fundera på vad ett jobb egentligen är. Förutsättningen för att ett jobb ska uppstå är ju att någon är villig att köpa en vara eller tjänst som någon annan producerar. Du kan aldrig begära av någon annan människa att den ska starta ett företag och anställa dig. Alltså bygger ditt samhälle på att staten har monopol på allt, alla företag ägs av staten, sedan placeras alla människor i arbetsför ålder i dessa företag. Vill du ha det samhället? Förresten, var bor du? Jag kanske kan fixa ett jobb till dig.
Inlägg #28: Postat: 2010-07-02 15:34:00
Tage Sundin
Får jag helt försynt påpeka att vi även i år utfärdar över 5.000 arbetsvisum avseende bärplockning för personer främst från Thailand och en del f. d. Sovjetrepubliker. Samtidigt som vi sägs ha en ungdomsarbetslöshet om 30. En cyniker skulle lätt kunna dra slutsatsen att vissa personer i vårt land anser sig vara för "fina" för att kröka rygg, och att de föredrar att istället bli försörjda genom andras arbete. Den moralen kan man fundera på en stund.
Inlägg #29: Postat: 2010-07-02 17:23:00
PatrikF
Förstå att dagens situation grundmurades av sossarna för 30 år sedan. Rösta in sossarna igen, och kräftgången mot fattigdom kommer bara att fortsätta.
Inlägg #30: Postat: 2010-07-02 18:48:00
IsabelWSörensen
Peter: Att arbeta för sin försörjning är både en rättighet och en skyldighet. Vårt samhälle bygger på utbyten av tjänster och varor. Folk kommer alltid att starta företag på grund av egna drivkrafter. Däremot tror jag på ett samhälle där man tar hand om varandra, där möjlighet och förmåga kopplas samman. Där varje individ utvecklas så långt den kan. Och aldrig att man kränker någon. Det är kanske en utopi men jag vet att som det är idag, där pengar styr allt är inget alternativ. Människor mår inte bra av hur världen ser ut idag.

Tage: Självklart kan man dra den slutsatsen men frågan är om den är korrekt. Förra sommaren sökte jag jobb som bärförsäljare. Trettio kronor i timmen. Jag fick inte det. Jag skulle ljuga om jag sa att jag var ledsen, men bara själva grejen visar ju hur sjukt det är. När en kompetent ungdom inte ens får skitjobben, vart är vi då på väg? Jag ser stolthet i att kunna ta hand om mig själv, jag vill absolut ha ett jobb. Vem vill inte det?

Patrik: Det finns fler partier i Sverige än S och M. Men jag håller med dig. Det gäller att uppmärksamma frågan!
Inlägg #31: Postat: 2010-07-02 19:31:00
Jocke S-43
29 Patrik F! Utan att ta ställning för Dag heller. Men i annan länk har du skrivit: "Dag, Skillnaden mellan mig och dig är att jag inte försöker tala om för andra vad som är viktigt för dem personligen. Du passar bra som socialist, eftersom du tycks ha fått för dig att alla är skall vara lika."
Sedan skriver du här ovanför "Förstå att dagens situation grundmurades av sossarna för 30 år sedan. Rösta in sossarna igen, och kräftgången mot fattigdom kommer bara att fortsätta."
Alltså det här går inte ihop, inte för min logik! Alla skall vara lika, påstår du om Dag. Det är även en grov förenkling. Sedan vill du man skall "förstå" precis det du kommmit fram till. Det är ju definitivt alla skall tänka lika, ännu värre! Och din analys stämmer inter riktigt där heller, eller är en förenkling.
"Förstå som jag, tänk som jag, förenkla som jag!" Nix, det här håller inte!
Inlägg #32: Postat: 2010-07-03 10:35:00
Jocke S-43
Patrick F Är du själv så väldans vidsynt och tolerant? "Förstå att sossarna..." Läs inlägg 31 från mig. Och kom gärna med ett svar!
Inlägg #33: Postat: 2010-07-03 12:17:00
steno
Visst förstår jag att det kan vara besvärligt att vara utan sommarjobb och utan pengar eller bli tilldelad jobb som man inte har valt. Uppväxt i Jantesamhället beundrar jag frimodigheten hos dagisbarn och skolungdomar. Tids nog kommer arbetslivets allvar men det gäller att inte känna sig kränkt och förfördelad vid motgångar och oflyt. Vi kommer aldrig att få ett samhälle där 18-åringar, när de blivit myndiga, kan kräva egen bostad, uppehälle, jobb och lön, på skattebetalarnas bekostnad om önskningarna inte kan uppfyllas.Sommarjobb är ändå en marginell sak som man ska kunna skaffa sig genom litet fotarbete.
Inlägg #34: Postat: 2010-07-03 15:05:00
Hasse O
Jo, Isabel, det är ett JOBB. Ett oavlönat arbete. Däremot är det inget förvärvsarbete. Men du tycker att det är fel att du måste ta det för att får pengar från socialbyrån alltså s.k. försörjningsstöd från socialförvaltningen. Du håller med om att sossarna har en stor del i det men att nuvarande regering drivit igenom förändringarna. Vad menar du egentligen konkret? Varje kommun sköter självständigt försörjningsstödet, det är ingen statlig angelägenhet för t ex Regeringen. Jag håller helt med dig om att arbetslöshet är av ondo och kan leda till mycket elände dålig självuppskattning, känsla av uppgivenhet, depression m.m.. Men det är en brist på företag som anställer. Det beror självfallet inte på att de inte vill utan på att de inte kan. Det är det problemet du måste angripa!
Inlägg #35: Postat: 2010-07-03 15:26:00
Hasse O
Ibland ser man demonstrationer där folk går och skriker: "GE OSS JOBB". Javisst, men ingen kan göra det om det inte är lönsamt för arbetsgivaren. Man kan inte "kräva" arbete. För över 90 av alla svenskar ligger inkomsten mellan 200 000 - 350 000 kr, alltså mellan 16000 och 30000 kronor i månaden troligen den minsta lönespridningen i västvärlden. Med sociala avgifter, skatter, försäkringar och andra utgifter kostar det 1,5 gånger mer. Så när en lågavlönad arbetstagare 16000/mån, genom sitt arbete, givit arbetsgivare TRE HUNDRA TUSEN kronor netto så går det precis jämt ut. Då tjänar arbetsgivaren alltså ingenting. Så Isabel, du bör i första hand fråga dig: "Kan jag verkligen inbringa mer pengar än det till företaget?" Varför skulle annars någon anställa dig?
Inlägg #36: Postat: 2010-07-03 16:15:00
Inger Olsson
#28 Tage S: Jag tror inte att de är "fina" nog utan de t r o r verkligen man blir sjuk i t ex ryggen av sådana jobb som innebär lyft, rörlighet i verkligheten. OBS! Alltså de kan och får lyfta "skrot" på gymmen, med coachen som handläggare och med en köpt vattenflaska i handen OM och NÄR de unga svettas...
Inlägg #37: Postat: 2010-07-03 16:33:00
Inger Olsson
Isabel: Jag vill inte vara dum mot någon och a l d r i g mot en ung individ, men skulle du vilja fundera på dessa frågor? 1 Eftersom du INTE anser att politiker I FÖRSTA HAND ska skapa bättre f ö r u t s ä t t n i n g a r för företagen och skydda individers medborgerliga fri-och rättigheter utan istället anser att det är politiker/Staten som SKA FIXA jobb och bostad - vilket samhälle får du då och vill du leva i detta sådant? 2Om du skulle ha fått ett jobb på ett statskooperativt bolag, med följande anvisad "bostad" och "jobb" som i t ex tidigare Sovjetunionen är du säker på att du hade blivit mer lycklig? 3 Fundera om d i n a krav på samhället är rimliga/realistiska i förh. till vad DU skattemässigt redan har kostat med dina ev. utbildningar. Det kan inte vara så att du själv väljer att INTE ta ansvar för DINA val, därför det ÄR så enkelt idag? Tror att många ungdomar av idag mognar senare än bara för 20 år sen. Intressant fenomen bara DET...
Inlägg #38: Postat: 2010-07-03 16:43:00
Inger Olsson
Steno: intressant är att dagens intagning på "praktiska" gymnasie- linjer, t ex Hotell/Restaurang-linjen är baserat på betyg från grundskolan. OM linjen ÄR populär, vilket den är, höjs kraven men säger INGET om de sökandes eg. intressen, resurser, möjligheter för att faktiskt klara av sådana arbeten. Därmed följer låga intagningskrav på linjer som i grunden kräver ett "läshuvud"... Nå, f ö r e t a g e n backar för att ta emot praktikanter - trots att det är "gratis"! Det har pågått länge. Som du vet, försvann ju många hantverksyrken pga fackets styrning. Ska vi fortsätta eller ska vi tänka igenom ett för alla "lärningssystem" för m å n g a yrken och som alla tjänar på i längden? F ör u t s ä t t n i n g a r för att skapa och få arbeten är på arbetsmarknaden alltså viktigare.
Inlägg #39: Postat: 2010-07-03 17:00:00
Hasse O
Alla arbeten innebär en i början en "inkörningsperiod". Precis alla. I formaliserad form kallas de lärlingssystem. Så frågan är om inkröningsperioden ska vara fullt avlönad eller ej. En rörläggare eller snickare behöver självfallet längre inkörningsperiod än en receptionist eller hotellstäderska. Därför är lärlingsperioder aktuella enbart inom hantverksyrken. Facken protester och säger att det är billig arbetskraft. De vill att en nybakad 17-åring ska ha samma lön som den som har flera decenniers erfarenhet ett skäl är att de vill ha in fackavgifter. Nu inför valet, och för att många gått ur facket, så har det börjat svänga Länk: expressen.se
Inlägg #40: Postat: 2010-07-03 17:41:00
Inger Olsson
#39 Jo, debatten har ju börjat men jag tycker att den ligger lågt. Kan ha flera skäl? Mångårig misslyckad skolpolitik har lett till att alltfler killar strular? "Inkörning" manligt ord! ;- på ett jobb är ett måste. Men upplärning har en annan dimension. Ett yrkes "finmekanik" är ett riktmärke. Som när en sjöman kan blunda och göra knopar ;-
Showing page 2 of 3: 1  2  3
Laddar...