Bara jämmer, elände och sportnytt på TV

Den här tråden diskuterar artikeln Bara jämmer, elände och sportnytt på TV.
Inlägg #1: Postat: 2011-02-10 13:45:00
Jan Olsson
Håller med Karlsson! - Bara skräp med idrott - fram för glada nyheter på TV! - man kan ju bliva gråtfärdig för mindre! - Idrott & Sprit verkar vara substitut för nägot annat! - men vad? - kanske folks tillkortakommande i andra sammanhang? -
Inlägg #2: Postat: 2011-02-10 14:33:00
Leif E Ström
Om idrottsrörelsen bär på en tung barlast då den närmar sig evigheten, kan vi bara som om så mycket annat - sia. Men att litteraturprofessorn Lundberg kände sig malplacerad och inte fick den uppmärksamhet han tyckte titeln krävde, det är då alldeles säkert.
Lennart jag vill skåla för din uppmärksamhet gällande nykterhetsrörelsens insats för fria fackföreningar. Det är alldeles för många som skålar för fel saker och i fel miljöer.
Inlägg #3: Postat: 2011-02-11 12:27:00
Patrik
Det ligger i människans natur att tävla.
Vore det bättre med enbart jämmer och elände på TV?
Personligen finner det alltför deprimerande med de tråkiga ansiktena på svenska nyhetskanaler för att vilja titta på eländet.
Laddar...