Släpp ungdomarna loss – det är vår!

Den här tråden diskuterar artikeln Släpp ungdomarna loss – det är vår!.
Inlägg #1: Postat: 2010-03-19 14:19:00
ingloz
Viktig artikel! - Världens bästa generation slösar bort sin kompetens genom att det inte finns jobb för dem. Finns det verkligen inte en enda vettig beslutsfattare som inser att vi inte har råd med sådant slöseri.
Inlägg #2: Postat: 2010-03-19 14:32:00
JosefBoberg
Den nuvarande BlockPolitiken BlockeringsPolitiken Länk: josefboberg.wordpress.com sedan ca 30 år tillbaka - har ju bl a medfört att det i dags dato bara finns ca 20 000 lediga jobb att söka för ca 400 000 arbetslösa !

Slöseri ? - jo verkligen, tyvärr tyvärr... :cry:
Inlägg #3: Postat: 2010-03-19 15:07:00
ingloz
# 2/ Just det! Därför tror jag att ungdomar som ännu inte blivit avtrubbade i sitt tänkande har större möjligheter att hitta andra vägar och skapa nya jobb - om samhället stöttar och skapar lättare regler.
Inlägg #4: Postat: 2010-03-19 17:07:00
George Debaly
Det är självklart att om man skruvar upp arbetstakten så pass mycket att 6 personer gör vad 8 tidigare gjorde, uppstår det en arbetsbrist. Att då skylla en krympande arbetsmarknad på LAS är att göra det lite väl lätt för sig. Sverige är och förblir ett av de länder i Europa där det är billigast att säga upp folk och det blir vi ständigt påminda om när det t ex ska läggas ned inom samma företag, i Sverige, Belgien och Spanien samtidigt, då är det så gott som alltid svensk arbetskraft som får stryka på foten. Att få LAS att se ut som en stoppbock för ungdomar, är ett av Svensk Näringslivs återkommande propagandanummer, för vilka vinster skulle man inte göra om man kunde spela ut unga mot äldre och ersätta alla 50-60 åringar - som genom åren har förhoppningsvis fått en löneutveckling utöver avtalens minimilöner - med ungdomar som går in på låga löner och med kortare uppsägningstider.
Inlägg #5: Postat: 2010-03-19 17:58:00
ingloz
Ja, tyvärr ligger det mycket i vad George säger, och hans farhågor är redan besannade - Jag blev väldigt illa berörd av ett reportage i dagens SkD Länk: skanskan.se om hur ungdomar utnyttjas av fast food-kedjan Burger King: "Vi stämplades ut vid toabesök. Äldre sparkades och yngre anställdes" berättar unga anställda - En toppchef klättrade på ungdomarnas ryggar för att nå höjder på karriärstegen. Äckligt!!
Inlägg #6: Postat: 2010-03-19 18:12:00
Dag Nilsson
Georg, mycket bra talat! Kanon rakt igenom.
Inlägg #7: Postat: 2010-03-19 18:15:00
George Debaly
Tack! Dag och tack ingloz för ett mycket bra exempel på hur fel det kan bli ibland.
Inlägg #8: Postat: 2010-08-13 10:12:00
Malin Sahlén
George #4.

Det är inte bara på den svenska arbetsmarknaden som färre personer kan göra samma jobb som tidigare fler personer gjorde. Det handlar bland annat om teknisk utveckling och är en förutsättning för tillväxt och välstånd. Det innebär dock inte att motsvarande antal personer behövr bli arbetslösa. Istället bör företagsklimatet vara sådant att nya jobb kan skapas. Det är det tyvärr inte i Sverige, vi har inte fler jobb inom privat sektor idag än för 50 år sedan. Det drabbar ungdomar inte minst, men egentligen alla som har lite svårare att ta sig in på arbetsmarknaden.

Mvh
Mali
Laddar...