Jag vill inte vikariera som Gud

Den här tråden diskuterar artikeln Jag vill inte vikariera som Gud.
Inlägg #1: Postat: 2009-01-19 09:51:00
Janne B
Tack du Sunny! Du fortsätter att skriva så rikt,starkt och empatiskt. Jag har aldrig vågat skaffa hund för jag skulle ha svårt för de slutiltiga valen. Själv är jag ju så sjuk, med svåra smärtor föregående natt. Jag hoppas att mina anhöriga inte ska behöva stå runt min säng och fatta svåra beslut!
Inlägg #2: Postat: 2009-01-19 11:27:00
Beth4020
Ingen ska behöva ta ett sådant beslut, varken å människor eller djurs vägnar. Skillnaden mellan människa och djur är att vi inte kan veta vad djuret känner, varken vad gäller smärta eller annat så vi måste vara deras advokater. En människa ger vi smärtstillande och ångestdämpande när deras sista tid kommer och vi kan ha en dialog. Det är en svår fråga du tar upp om dödshjälp men jag är av den uppfattningen att ingen annan människa ska behöva vara den som skriver ut eller administrerar läkemedlet som ger en dödlig dos. Jag skulle inte vilja vara bödel även om personen i fråga själv valt döden. Tack för en bra och tankeskapande text.
Inlägg #3: Postat: 2009-01-19 21:05:00
Leif-Arne
Du skriver engagerande texter om svåra ämnen Sunny, du är en av de få som klarar det.
Inlägg #4: Postat: 2009-01-19 22:18:00
Lars Nilsson
Bra och tänkvärt Sunny, även om jag som icke hundvän avstår att kommentera just den delen.
Inlägg #5: Postat: 2009-01-20 09:46:00
GunnarL
Väldigt fint skrivet Sunny! Du håller stilen!
Inlägg #6: Postat: 2009-01-20 16:01:00
Thomas L. Aabo
Bra skrivet. Förr hade man ättestupan, men det förutsätter ju att man kär kapabel att utföra handlingen själv.
Indianerna gick ut och satte sig i snön.
Inlägg #7: Postat: 2009-01-24 18:45:00
Dalhedaren
Eftersom var människa bör ha rätt till sitt liv, bör var människa ha rätt till sin död också. Hur svårt det än kan vara för andra att stå för dödshjälpen borde detta vara en rättighet för varje människa.
Rätt till självmord borde också vara en rättighet. Varför det är olagligt med dessa två företeelser är mig ett stort frågetecken. Det är varken logiskt eller rationellt.
Vill jag dö, då ska jag fan i mig ha rätten till min död också. Moralpaniken får ge rum åt det faktum att det är mer moraliskt fel ett neka en människa rätten till makt över sitt eget liv. Tänk sedan så här; om du skulle kunna hjälpa en människa att smärtfritt somna in i sina sista andetag, skulle du inte heller göra det? Istället för att låta människan i fråga ta saken i egna händer och riskera en smärtsam död?
Inlägg #8: Postat: 2009-01-24 18:49:00
Leif-Arne
Ditt dilemma är att den enes frihet blir en annans ofrihet, ofrihet från valet att inte vilja bistå med dödshjälp.
Inlägg #9: Postat: 2009-02-03 22:26:00
Karle
Skriv på gumman!
Laddar...