Först vård, trygghet och skola - sen kanske konst

Den här tråden diskuterar artikeln Först vård, trygghet och skola - sen kanske konst.
Inlägg #1: Postat: 2008-02-01 14:51:00
Inger Olsson
Du vet väl om att marknaden suktar efter sex/porr och våldsam död?
Och varför är du inte konsekvent? Lägg ner biblioteken likaså. Stats- och kommunalfinansierade teatrar, konserthallar m m.
Inlägg #2: Postat: 2008-02-01 19:46:00
Unto S
Va fan är detta Ramona? Nu lyser din konservatism rakt igenom igen, Ny Demokrati och deras efterföljare Sverigedemokraterna. Du var väl aktiv i Ny Demokrati?. Det tog lång tid innan jag erkände att jag var socialist. En av orsakerna var när sovjetiska myndigheter politiker la sig i konsten och förbjöd vissa konstutställningar. Är vi där i Sverige? I borgerligt styrda Sverige? Är Ramona, kristdemokraterna och sverigedemokraterna någon slag variant av sovjetkommunismen?
Inlägg #3: Postat: 2008-02-01 20:49:00
Sunny
Det finns ett mycket bra ordspråk på tyska.
Först kommer maten,därefter moralen ung
Inlägg #4: Postat: 2008-02-02 09:25:00
Inger Olsson
Jag rekommenderar ungdomar över 15 att gå på Serranos utställning. Just de som är bombade med porr, våld och ytlighet. De kommer åtminstone att få sig en tankeställare.
Inlägg #5: Postat: 2008-02-02 09:25:00
Inger Olsson
Jag rekommenderar ungdomar över 15 att gå på Serranos utställning. Just de som är bombade med porr, våld och ytlighet. De kommer åtminstone att få sig en tankeställare.
Inlägg #6: Postat: 2008-02-03 15:30:00
Elvy
Vad är konst? Svar, tavlor av Bruno Liljefors.
Laddar...