Facket, välfärd och levnadsstandard

Den här tråden diskuterar artikeln Facket, välfärd och levnadsstandard.
Inlägg #1: Postat: 2006-12-21 19:55:00
steno
Ser att du fått 23 läsare på 5 timmar. Du har kanske väntat dig en storm från bland annat mig. Jag vill hjälpa dig med några enkla fakta
Inlägg #2: Postat: 2006-12-22 10:52:00
Lars Nilsson
Maktfullkomligheten hos facket visade sig senast i fallet med salladsbaren i Göteborg där facket tog till storsläggan mot en ung tjej som vägrade skriva avtal. Ingen anställd varken var med eller ville gå med i facket. Men det hindrade inte ett tiotal skräniga ombudsmän att utanför salladsbaren uttala sina förbannelser över den unga tjejen. Till saken hör att hon betalade mer än kollektivavtalslönen.
Inlägg #3: Postat: 2006-12-22 15:09:00
Thomas L. Aabo
Bra Lars!
Inlägg #4: Postat: 2006-12-22 20:40:00
Franklin
Jag vet inte om fackets roll i grunden är att skapa välfärd och höja levnadsstandarden om man ska hårddra det hela. Snarare är väl deras uppgift främst att jobba för rimliga löner, schysta arbetstider och en säker arbetsmiljö. Något de utan tvekan lyckats med.
Laddar...