|
Inlägg #1: Postat: 2006-04-11 12:19:00
|
|
Sunny |
Bra skrivet: Jag är med!
|
| |
|
Inlägg #2: Postat: 2006-04-11 12:31:00
|
|
Annika Lundgren |
Bra skrivet! Jag är med och anser att Sverige måste ta hjälp av andra länder för att rätta till helvetet som man har ställt till med för barn och ungdomar.
|
| |
|
Inlägg #3: Postat: 2006-04-11 21:58:00
|
|
Eleni Schmidt |
Om vi jämför med andra länder, t ex östeuropa och utanför Europa har vi det fortfarande bra i Sverige.
|
| |
|
Inlägg #4: Postat: 2006-04-13 00:05:00
|
|
Uno Hansson |
Det som vi i så fall bör kämpa för är inget som politikerna kan eller bör göra något åt. Vi bör naturligtvis organisera oss för att gemensamt teknikupphandla och avropsavtala om lägre priser och levnadskostnader. Det mest angelägna är att försöka minska marginalkostnaderna på bostäder. Ett stort överskott av bostäderna bör då byggas på områden där markkostnaderna är låga. Lämpligen längs tillfartslederna till städerna, samtidigt som man bygger balktrafik längs lederna.
|
| |
|
Inlägg #5: Postat: 2006-04-14 09:47:00
|
|
juan la torre |
Mycket bra artikel ,jag håller med om att de flesta tankarna i den här artikeln . Folk arbetarklassen måste organisera sig för sitt eget intresse, de aktuella politiker är otrovärdiga och valet drar oss Folket ingen stans. De känar bara pengar och glömmer sina gamla löften , Jag röstar ej.
|
| |
|
Inlägg #6: Postat: 2006-04-14 12:11:00
|
|
Fjunet |
Klockrent skrivet!! Önskar bara att det kunde göra någon nytta. En demonstration skulle nog göra mest nytta ett annat datum eftersom risken annars är att den "försvinner" i alla andra åsikter den 1:a Maj.
|
| |