Inlägg #1: Postat: 2005-11-04 21:30:00
|
steno |
Rabin arbetade för fred med palestinierna och sköts. Sharon riskerar detsamma från högern efter att ha lämnat Gaza. Det ser mörkt ut för demokratin i Israel
|
|
Inlägg #2: Postat: 2005-11-04 23:50:00
|
Jan E |
Det stora problemet är att Israel är en orättfärdig statsbildning. Staten bildades på mark som sedan urminnes tider beboddes av palestinier. Och fördrivning av och förtryck av palestinier var själva grundförutsättningen för att staten Israel skulle kunna bli till. Det är därför konflikten är mer eller mindre evig. Jag kommer dessvärre aldrig att få uppleva fred i området. Om det är något FN borde ha lärt sig så är det att en stat aldrig kan bildas på detta sätt.
|
|
Inlägg #3: Postat: 2005-11-05 18:04:00
|
Ramona Danlen |
Arabländerna kaninte ens stava till ordet demokrati ännu mindre sätta det i handling. Det ska bli spännande när oljan tar slut! Undra just vad de ska leva av då?
|
|
Inlägg #4: Postat: 2005-11-05 19:20:00
|
Anna Veeder |
Lars, vill bara tillägga att de flesta israeler är övertygade om att svenskarna är uttalat propalestinska, vänster som höger. Speciellt sedan svenska volontärer inte längre kommer till kibbutzerna, medan ISM skickar svenskar för att protestera i palestinska byar.
|
|
Inlägg #5: Postat: 2005-11-06 21:51:00
|
Hugo O |
Men är det här verkligen en konflikt mellan israeler och palstinier? Ligger inte den verkliga mellan den stora massan som behöver fred, och det lilla fåtal fanatiker på bägge sidor som har allt att vinna på fortsatt konfrontation? Hamas, till exempel, bygger sitt existensberättigande på evigt krig mot Israel. Och nybyggarna på Västbanken, å andra sidan i alla de mer fundamentalistiskt sinnade bland dessa fruktar ingenting mera än en fredsuppgörelse med palestinierna.
|
|