Spänt i Kosova efter Haagåtal

Den här tråden diskuterar artikeln Spänt i Kosova efter Haagåtal.
Inlägg #1: Postat: 2005-03-10 09:02:00
Johannes Jakobsson
Hehe... anar man en liten konfliktsökande ton i citatet på slutet? : Personligen tycker jag att Serbien gjort stora framsteg på relativt kort tid. Det är inte helt enkelt att lämna ut människor som betraktas som hjältar i flera läger och samtidigt försöka behålla lugnet i ett land. Och det är ju lugnet som även Haradinaj försöker bevara.
Inlägg #2: Postat: 2005-03-10 10:01:00
Mysan
vad är kosovo för land? vad är albanien för nåt? Vad har det med serbien att göra? Självständighet och relgion eller?
Inlägg #3: Postat: 2005-03-10 13:27:00
Shala
*applåder*

Hittills har åtta kosovaner åtalats, av dessa har SAMTLIGA åkt utan att visa varken avsky eller feghet inför domstolen utan åkt frivilligt. I Fatmir Limajs fall var det t.o.m. så att han åkte dit från Slovenien.
Inlägg #4: Postat: 2005-03-10 20:38:00
StaffanH
Det här var intressant läsning för oss som är lite nyfikna på hur det står till i omvärlden. Medias fokusering är ju mest på Irak nu och att det var en med kännedom om de lokala förhållandena som författat artikeln gjorde inte saken sämre.
Laddar...