Lindhs vänner missnöjda med domen

Den här tråden diskuterar artikeln Lindhs vänner missnöjda med domen.
Inlägg #1: Postat: 2004-09-10 14:34:00
Inger
Precis som du nämner har flumhumanismen ställt till med mycket elände, just med deras f ö r a k t för vetande. Känslor lägger man däremot stor tonvikt vid.
Inlägg #2: Postat: 2004-09-10 23:01:00
Stenseriös person
Själv är jag missnöjd med demonen. Hade han inte kunnat ta livet av henne på ett mer fantasifullt sätt? Bjuda henne på ett förgiftat äpple t.ex.? Inte så originellt kanske. Har ju använts förut. I berättelsen om Snövit.
Inlägg #3: Postat: 2004-09-11 18:08:00
Marie Hellström
Ja, psykiatri och juridik i kombination kan uppenbarligen resultera i vilken soppa som helst. Tänk bara på min bror, Socialstyrelsen kom fram till att han var både gravt schizofren och hade total obalans på alla hormoner i kroppen p g a 5x3,5x3 cm stor hypofystumör. Socialstyrelsen och dess läkare är inte så skickliga de heller.
Inlägg #4: Postat: 2004-09-14 10:33:00
Per W
Kan du inte raka och klippa dig?
Inlägg #5: Postat: 2004-09-19 23:28:00
toler
Mijalo hade motiv att mörda Anna Lind men det undvek tidningarna att nämna när rättegången drog igång. Kanske han var psyksjuk vid dådet, men hans agerande mot NK talar emot det. Hann vann precis på fria/fälla. Högvinsten är rättspsyk med bästa vården, som han kommer sköta perfekt, dock är någon modig om den släpper honom innan 10 år. Men Anna Lind som representerar den ideologi som skapatb den usla och förnedrande psykvården i Sverige med lätt
Laddar...