Sup och kör!

Den här tråden diskuterar artikeln Sup och kör!.
Inlägg #1: Postat: 2004-06-10 09:01:00
Marilyn
Här var det gott om sarkasmer, som vanligt. Otrevlig den här attityden “har du blivit tappad i golvet”. Onödigt, Ilona.

Du missar den mest intressanta frågan: VARFÖR dricker vi? Av samma anledningar som fransmän, engelsmän och polacker? För att vi tänker på “pocenten” eller enbart för att det blir billigt? Försvinner upphovet om skatten bibehålls eller höjs? I nästa artikel kan du väl föreslå lösningar på det VERKLIGA problemet?
Inlägg #2: Postat: 2004-06-10 14:47:00
Sunny
Du skriver roligt om två svåra problem. De måste hållas långt isär: alkoholen o trafiken. Ja hur bråttom måste vi ha egentligen? Tänker på tunneleländet i Hallandsåsen som visst skulle spara 9 min för tåget. Alkoholskatemn måste vi nog sänka: Som det är nu köps spririten utomlands medan samhället åker på vården. Folk måste fås att handla här hemma.
Inlägg #3: Postat: 2004-06-13 20:40:00
Gone
Ohh, vad jag tycker illa om teknikfientliga bakåtsträvare. "Vi har redan alla vägar vi behöver" Kan inte alla ni bara samlas i miljöpartiet och prata med varanda, så vi andra slipper att höra? Vad F-N har hastigheten på vägarna med supandet att göra?
Laddar...