Borgerligheten och kulturen

Den här tråden diskuterar artikeln Borgerligheten och kulturen.
Inlägg #1: Postat: 2003-10-06 11:53:00
Jan Schmidt
Personligen tror jag att det är enklare än så: Borgerlig kulturpolitik styrs fr a av en önskan att minska de offentliga utgifterna, så att man kan sänka skatterna ännu mer. Samt att man vill att kulturen i offentlig regi ska "öppnas upp" för privata intressenter för att ge kapitalet ytterligare en chans att göra vinster. Bra artikel för övrigt. Välskriven.
Inlägg #2: Postat: 2003-10-06 13:54:00
Pågen
"...tycks grunda sig i något annat än den rena egennyttan. ...", när det gäller att se till egenyttan är s och v värst i det här landet.
Inlägg #3: Postat: 2003-10-10 08:46:00
Mange
Det du kallar för "pöbelkultur" är väl inte så ofta finansierat av kulturbidrag idag heller. Hur menar du att slopandet av dylika bidrag skulle gå ut över denna sk "pöbelkultur". Den kultur som finansieras av bidrag nyttjas ju främst av dem du förmodl. skulle kalla för överklassen. Tycker du således att det är rätt att arbetare med låga löner betalar för överklassens konsumtion av opera och ballett?
Laddar...