Inlägg #1: Postat: 2002-06-28 17:44:00
|
sten |
De som inga aktier har eller haft och vill köpa har nog ett guldläge nu. Men Ericsson skall nog ned till 10 kr om man skall köpa. Men många traditionella aktier, SKF, Sandvik, banker, Volvo står lågt. Vill man chansa kan man köpa aktier för 2kr i Obducat som satsar på Nano-teknik.
|
|
Inlägg #2: Postat: 2002-06-28 18:42:00
|
Kent Davidsson |
Till alla småsparare: köp för fan inga aktier förrän kursen vänt uppåt obs att ericson rasar! Sälj dem när kursen vänt neråt. Skit i råd från banker och fondförvaltare.
|
|
Inlägg #3: Postat: 2002-07-01 08:44:00
|
Mikael S |
Detta är dumheter. Tyvärr är det just så här, att fondförvaltare till 95 saknar tillräcklig kunskap för att syssla med vad de gör. Nu springer varenda, mer eller mindre, fondförvaltare ut och pratar om "köpläge". Varför? Jo, för att börsen har sjunkit under en längre period. So what? Börsen är fortfarande övervärderad, framförallt den amerikanska. Vad gäller ett genomsnittligt P/E-tal för en "aktiekorg" så ligger den i normala fall kring 18, i ett band mellan 8 och 23.
|
|
Inlägg #4: Postat: 2002-07-03 17:28:00
|
Danneman |
Hypervärderingen av bolagen med skenade p/e-tal speciellt bland teknikbolagen handlar om att tillräckligt många aktiesparare är för okunniga att förstå att det pris de betalar är en diskontering av helt och hållet FIKTIVA framtida värden. Och där spelar knappt utbildade aktiemäklare och rådgivare en stor roll.
Om folk bara visste vilken bra analogi den om börshysteri och en supafest egentligen är. Och jag ser att du har tagit på dig rollen som festfixare.
|
|