"Att vara ung var för djävligt"

Den här tråden diskuterar artikeln "Att vara ung var för djävligt".
Inlägg #1: Postat: 2002-05-22 10:21:00
KYREUS
Varje livsstadie har sina frustrationer, sin charm. Och det finns vissa livsinsikter som ÄR OMÖJLIGA att förmedla till unga människor i ord. Sånt man bara kan uppleva inifrån själen, tex nu i mitt fall - inför 60-årsdagen i vinter.
- fin fundering, Henrik!..Din artikel och skön sommar/KYREUS
Inlägg #2: Postat: 2002-05-22 10:44:00
Jesper N
Ett utmärkt exempel på tonårsbeteende skildrat av en tonåring är "Bonjour Tristesse" Ett moln på min himmel av Francoise Sagan. Hon skrev boken när hon var nitton och möjligtvis efter att ha läst en och annan roman av Camus. Men det är en skitbra bok. Själv skall jag gå och köpa Doktor Glas, trots att jag är 30.
Inlägg #3: Postat: 2002-05-22 13:38:00
Anders
Ja ser man på, tackar för igenkännandet trodde endast hjalmar talde till en sovande femtiotalkrets, vilket i så fall fann SVT skildring av sveriges största över förväntan. Jag somande efter 10 minuter och läser om doktor glas för att påminna mig själv att dom har fel.
Laddar...