|
Inlägg #1: Postat: 2002-01-08 17:08:00
|
|
Hugo Olsson |
En ekonomi utan miljö är inte meningsfull, inte heller en ekonomi där folk jagar livet ur sig om dagarna och går hem och spyr på kvällarna. Ekonomin är till för oss individer, inte tvärt om. Det känns som om det ofta glöms bort. Å andra sidan klarar vi oss inte utan en fungerande ekonomi och det glöms också ofta bort. Annars håller jag med med dig helt och fullt. Marknaden kan inte hantera "kollektiva nyttigheter" som det kallas på nationalekonomins fikonspråk.
|
| |
|
Inlägg #2: Postat: 2002-01-08 17:16:00
|
|
Marcus P |
"Tillväxt" kan betyda mycket. Just nu betyder det, i räknenissarnas verklighet, "bättre" i termer av "mera pengar". "Mera pengar" har hittills inneburit antingen börsluft eller just den produktion som jag talar om. Hoppet står till att antingen omdefiniera tillväxt även i räknenissarnas perspektiv eller omvärdera tillväxtens betydelse. I övrigt delar jag dina åsikter. Livets största värden sedan grundtryggheten är fixad är gratis. Pengarna ska tjäna människan. Likaså samhället.
|
| |
|
Inlägg #3: Postat: 2002-01-08 22:29:00
|
|
Hugo Olsson |
Mera pengar - ja. Och visst kan det betyda fler Volvobilar och mer koldioxidutsläpp. Men om man kunde konstruera en Volvo som släppte ut mindre koldioxid - OCH folk var beredda att betala för det - så skulle det vara tillväxt. När katalysatorerna kom så gav det tillväxt. Tillväxt innebär också att mer resurser kan läggas på vård, skola och omsorg. Men, som sagt, inte till vilket pris som helst.
|
| |
|
Inlägg #4: Postat: 2002-01-08 22:44:00
|
|
Marcus P |
Nå, du skriver ungefär samma sak som jag tar upp i min artikel. Så vi verkar vara överens.
|
| |