Politiska diskussioner är meningslösa

Inlägg #1: Postat: 2002-01-04 13:00:00
Jonas E
Om mina vänner, socialister och liberaler, däremot skulle mötas på en estrad för publik, då är syftet att övertyga åskådaren inte motdebatöre
Inlägg #2: Postat: 2002-01-04 13:03:00
Jonas E
Syftet med samtalet spelar givetvis också in i hur vi bedömmer hur meningsfullt ett inlägg eller en debatt är. Om det är till för debatörernas höga nöje, eller för att värva röster för sin sak, men jag tror inte att någon konverterar efter en enkel debatt.
Inlägg #3: Postat: 2002-01-04 13:06:00
Jonas E
Dock är den offentliga debatten viktig, och därför meningsfull, för att den tvingar fram mer genomarbetade tankar och invändningar än, vad det privata filosoferandet kan nå.
Inlägg #4: Postat: 2002-01-04 13:08:00
Jonas E
Ett ytterligare syfte kan vara att belysa frågor på en offentlig scen, något som jag tycker programmet tabu, lyckades utmärkt med under sommarem. En rimlig intellektuell nivå, intressanta frågor, och inte en mängd populistiska floskelargument.
Laddar...