HD beredd att ge fällande dom – endast på målsägandes utsaga

Inlägg #1: Postat: 2011-01-04 18:00:00
micke A
Läser man Ingrid Carlqvists blogg inser man att det är främst kvinnor som desperat vill ha ensam vårdnad om sina barn som anklagar sin Ex för övergrepp, sedan tar de hjälp av Roks som fixar fram psykologer som övertygar barnet att det utsatts för övergrepp, detta är ett värre övergrepp än att bli utsatt för ett riktigt övergrepp.
Denna praxis har använts i både Thomas Qvick målen, Södertäljeflickan som Birgitta Allmo skrivit en lögnaktig bok om, Ulf Fallet i Helsingborg som Uppdrag Granskning avslöjade, Obducentmålet/Catarina De Costa fallet, med flera.
Denna praxis bör avskaffas och finns det inga tekniska bevis, ja då finns det inte och då får man lägga ner hur tragiskt det än är, men idag går det att få fram tekniska bevis bara man har kunniga poliser som vet hur man gör.
Inlägg #2: Postat: 2011-01-05 03:07:00
Aguirre
Sverige är väl det enda europeiska land som har s.k. "fri bevistolkning" ,en horrör av åttonde graden,tekniska bevis är inte så viktiga då.
Inlägg #3: Postat: 2011-01-05 05:20:00
Aguirre
"Den fria bevisvärderingen betyder att domstolarna inte har några som helst regler att hålla sig till när de bedömer bevisningens styrka och relevans. Det hela blir en fråga om intryck. Ett vittnesmål kan utan vidare slå ut klar skriftlig bevisning, en tidningsuppgift kan tänkas i något mål väga tyngre än ett expertutlåtande"
Länk: jheidbrink.wordpress.com
Dessutom kan man torska på s.k. presumtion i Sverige..Nja..du har nog gjort det,motiv har du ju...eller ?
Laddar...