Är det ok att chefen kollar din mail?

Den här tråden diskuterar artikeln Är det ok att chefen kollar din mail?.
Inlägg #1: Postat: 2010-04-15 10:10:00
Lars Nilsson
Arbetsmiljön på svenska arbetsplatser är nog inte så tokig i alla fall om det enda kommunisterna har att gnälla över är rädslan att arbetsgivaren skall få reda på vad den anställde gör på betald arbetstid istället för att jobba.
Inlägg #2: Postat: 2010-04-15 12:30:00
Martin Ekdahl
Övervakningssamhället är absolut inte okej. Det är därför jag kommer att rösta på Piratpartiet. Alla andra partier saknar trovärdighet i frågan.
Inlägg #3: Postat: 2010-04-19 19:26:00
blonden
Innan jag förtidspensionerades arbetade jag faktiskt när jag var på arbetet. Om ja inte hade rast. Men om jag haft arbete nu o frågan kommit från min schef så visst om ja får läsa din.
Fridens Liljor
Inlägg #4: Postat: 2010-04-23 08:13:00
Per W
Själv jobbar jag i offentlig sektor och allt i min e-postbrevlåda på jobbet är allmän handling, som vem som helst kan begära utskrift av enligt offentlighetsprincipen. Och det är helt OK, tycker jag. Skaffa en privat e-postadress för dina privata brev.
Inlägg #5: Postat: 2010-04-23 14:06:00
LJohn
Vill chefen läsa min mail så får han väl göra det. Förstår inte frågan?
Där finns ju endast arbetsrelaterat material då jag har betalt för att arbeta under hela min arbetstid.
Leka med datorn får jag väl göra hemma...
Laddar...