Inlägg #1: Postat: 2009-12-20 13:37:00
|
Lars Nilsson |
Det goda med det spruckna klimatavtalet är att många svenskar nog fick sin naiva barnatro om FN rubbad. På mötet framträdde diverse repr från korrupta diktaturstater och krävde miljarder i klimathjälp som alla ja, inte svenska journalister visste bara skulle hamna på privata bankkonton. Fick vissa U-länder inte som man ville, man marscherade man helt sonika ut från mötet. Allt påminde om de tragikomiska sammankomsterna man har i den av blodiga diktaturstater kontrollerade, men av Sverige alltid hyllade: FN:s kommission för mänskliga rättigheter. Här skulle alltså 193 länder på 14 dagar hamra fram en heltäckande överenskommelse om allt från flygplans- till toautsläpp. Gjordes inte det, ansågs åtminstone före mötet, jordens undergång vara nära. Men nu efteråt, verkar det vara annan ton i skällan. Plötsligt är det kanske inte så tokigt att göra flera olika överenskommelser och alla länder behöver inte vara ense om allting. Och hur kunde man tro att Obama plötsligt, som alla vet är hårt hållen av hemmapolitiker, i sista minuten skulle trolla fram något särskilt nytt under mötet. Ja, bortsett från Wetterstrand mp alltså, som idag söndag, fortfarande är förvånad.
|
|
Inlägg #2: Postat: 2009-12-20 14:26:00
|
ingloz |
Ja, Lars Nilsson, naiv eller inte så har säkert de flesta fått en mer nyanserad inställning efter detta. Tidningarna har varit duktiga med att raportera om såväl stort som smått och jag gissar att vi är många som varit intresserade av utvecklingen och även fått upp ögonen för att klimatfrågan inte fixas genom sväng med ett trollspö.
|
|
Inlägg #3: Postat: 2009-12-20 14:40:00
|
Unto S |
Diktatur och diktatur, Lars Nilsson? Vi i Västvärlden har fått leva i lyx, haft grovdrift på världens naturresurser och smutsat ner vår planet. Hur har vi kunnat det? Svaret kanske finns i ordet diktatur?
|
|
Inlägg #4: Postat: 2009-12-20 14:46:00
|
Lars Nilsson |
Även Aftonbladets ledarsida verkar ha hjälpligt åtminstone nyktrat till. När man såg det börja gå åt helvete var det först Sveriges fel: "Den svenske statsministerns politiska tyngd och förhandlingsförmåga tycks inte ha räckt till", hette det. Men idag kvider ledarsidan med rubriken "Överge inte FN" i ett försök att tona ned kritiken mot förhandlingsordningen men i storsvensk pompös stil föreslår man nu att Sverige skall ta på sig ledarrollen för de "progressiva länderna", "gärna med Wetterstrand som miljöminister". Men även Aftonbladet, som ända från 60-talet vurmat för "stormöten", har nu fattat att dessa inte är särskilt konstruktiva.
|
|
Inlägg #5: Postat: 2009-12-20 15:59:00
|
Janne B |
Fredrik R har i två intervjuer antytt att mötesdiciplinen var nära noll. Delegaterna kom och gick i salen ungefär hur som helst. Efter lunch och raster var det ytterst svårt att få någon återsamling och så vidare. Under tre dygn diskuterades bara procedurfrågor - inga sakfrågor sa Fredrik R. Så mötesordföranden säckade ihop och gick hem till stugvärmen.
|
|
Inlägg #6: Postat: 2009-12-20 16:01:00
|
Janne B |
Man var tydligen ense om ganska många fakta - men ansvaret var någon annans.
|
|
Inlägg #7: Postat: 2009-12-20 22:24:00
|
Lars Nilsson |
Det enda vettiga är naturligtvis att de 20 länder som står för 90 av alla utsläpp enas om en policy så slipper man enfalden från bla "miljögurus" som Mugabe från Zimbabwe och Chavez från Venezuela. Att mptycker sånt förfarande strider mot demokrati och det tjusiga ordet "transparens" får man nog inte ta på blodigast allvar.
|
|