När omtanken slår fel

Inlägg #1: Postat: 2008-12-19 14:40:00
Rolf Nilsson
Det är inte hjälpen i sig som är fel, men vad händer sen då? Och vilka har de i grunden hjälpt med vad hjälpsökande människorna har behov av? Hemlösa behöver ett tryggt hem och det kan ingen av alla organisationer som får bidrag eller tigger för att hjälpa hemlösa ordna.
Inlägg #2: Postat: 2008-12-19 14:44:00
Janne B
ROLF OM nu dessa organisationer inte kan ordna detta ens i samarbete med kommunen - hur ser då din lösning ut!Det enda jag sett fungera är inackorderingshem där det finns båda Krav och Hjälp. TRYGGT HEM är i många fall just ett sådant ställe.
Inlägg #3: Postat: 2008-12-19 15:08:00
ArHo
#2 Janne, där jag bor har kommunen ordnat så att alla oftast A-lagare hemlösa får socialhjälp om de går och får sin dagliga sup Antabus på vårdsentralen,plus om deras fysiska hälsa tillåter, att syssla med nödhjälpsarbete för att få ekonomiskt bistånd. Att majoriteten är Finnar spelar roll för övrigt folk som tycker att de kan åka tillbaka till Finland och supa ihjäl sig antalet blir tre fyra st per år av de ca femtiotalet som strycker runt på vår torg. Sedan finns det ett tiotals Somalier i samma törstiga situation just nu sitter sex av dem i fängelse för våldtäkt och grov misshandel. Visst är det bedrövligt, men mer hjälp får de inte av samhället tyvärr.
Laddar...