|
Inlägg #1: Postat: 2008-12-15 22:00:00
|
|
ArHo |
En intressan iaktagelse Pia, om att Kevin, med sin hjärtliga framtoning. Självklart behöver många bjuda på sig lite mer. Säkert domineras vårt land av surpuppor som inte ser någon glädje i tillvaron. Själv har jag trevligt och roligt mest varje dag och en del undrar om jag aldrig är sur och grinig, visst det kan jag vara någon gång men övervägande glad är jag och har lätt för att skratta för jag finner humor i mycket, kanske det har med min teatervana att göra? Men det var bra skrivit om det viktiga, att visa glädje för sin omgivning som många skulle försöka med och allra helst när det inte gör ont att bjussa på sig själv.
|
| |
|
Inlägg #2: Postat: 2008-12-16 00:45:00
|
|
Pia K |
Ja, jag tycker att rätt ska vara rätt! I det här sammanhanget passar Kevin bra!
Jaså du har teatervana? Har du varit skådespelare?
|
| |
|
Inlägg #3: Postat: 2008-12-16 01:31:00
|
|
ArHo |
Pia, halvproffs för jag fullföljde inte den tänkta karriären på Talias tiljor som var tänkt, även om många tyckte jag skulle kämpa vidare. Och på den tiden var det inte lätt inom svensk teater, kraven var stora, till skillnad mot idag. Alltså redan 1956 tog jag de första stegen in på scenen och fick en liten biroll som vaktpost i ett sagospel med riddare och prinssessor där Monika Ekman spelade huvudrollen. Men under årens lopp har det handlat mycket om film där man fått göra några biroller. Och den bästa tycker jag nog det var, att spela fackföreningspamp i en TV-serie som hette "Det löser sig" som vann Grand Pri Italia på sjuttiotalet.
|
| |
|
Inlägg #4: Postat: 2008-12-16 07:03:00
|
|
Pia K |
Ja, folk som står på scenen, är ett speciellt folk. Det är kul att kunna dela med sig, av det man bär på.
Att uttrycka något man tycker är viktigt eller roligt. Skapa- är viktigt för oss.
|
| |
|
Inlägg #5: Postat: 2008-12-16 10:24:00
|
|
Ragnhild Blücher |
Fel, Pia K. Sverige behöver en alldeles egen Enrique Iglesias, Ricky Martin, Kevin Borg etc. -Finns det inga sverigefödda som kan sjunga smörigt ??
|
| |