Du får också vara feminist!

Inlägg #1: Postat: 2001-10-10 16:32:00
gustav almestad
vi kan diskutera i abstrakta termer hur mycket som helst, men om vi skall bli lite konkreta: tycker du verkligen att det är fel av mig att hävda att man inte ska bete sig sexistiskt? eller att man skall säga ifrån när andra omkring en gör det?
för det är ju precis vad jag menar, sedan spelar det ingen roll om du tror på kopplingen till våldtäkt eller inte.
Inlägg #2: Postat: 2001-10-10 18:23:00
Jörgen
Konkret: Ska man bete sig sexistiskt? NEJ! Gäller både kvinnor och män. Ska man säga ifrån när man hör och ser andra göra det? JA dito. Är det mitt fel/ansvar/skuld att sjuka människor begår våldtäkter? NEJ/NEJ/NEJ!
Inlägg #3: Postat: 2001-10-17 06:11:00
rasmus
jörgen. jag tror du missförstår ändå. faktiskt. det ligger en skillnad i att inse att man har möjlighet i att förändra alltså inse sitt ansvar gentemot ditt fabricerade påstående att man är medskyldig till allt hemskt som begås. men att man inte är ansvarsfri när man har förmågan att förändra. lite luddigt. men oh, så viktigt.
Laddar...