Ska alla ha rösträtt?

Inlägg #1: Postat: 2008-01-24 21:12:00
GunnarL
"En man - en röst" är ju hela demokratins grundpelare. Knappast given av Gud men en princip som byggt vår nuvarande västerländska civilisation. Och folk i allmänhet har väl inte heller historiskt varit så där över sig välutbildade och politiskt intresserade. Men principen har ändå varit ganska framgångsrik.
Inlägg #2: Postat: 2008-01-24 22:31:00
Lars Nilsson
Men när är "mannen" vuxen och skall få rösträtt exempelvis? Är det heligt att utländska medborgare som vistats kort tid i landet har rösträtt i kommun- och landstingsval? Man kan rada upp frågor värda att diskutera.
Inlägg #3: Postat: 2008-01-24 22:34:00
Lars Nilsson
Politiskt korrekt är däremot att diskutera en sänkning av rösträttsåldern. Miljöpartiet och exvis Rädda Barnen vill ha 16 år. Någon som tror att den politiska kunskapsnivån därigenom höjs?
Inlägg #4: Postat: 2008-01-24 22:56:00
Jocke S
Jaså MP också, du har bra koll där! Är det Maria W eller...Såg henne just på TV1 om klimat, sen gick hon för programmet invaderades av hundar som var ämnet. Hon gillar inte hundar sa Stina D!

Jaså rösträtt? Höj den till 20 som sagt. Om invandrare lokalt så har jag ingen direkt aning. Först ordentlig info om Sverige, med förhör! Och språkkunskap.
Laddar...