|
Inlägg #1: Postat: 2007-08-30 20:55:00
|
|
MLJohansson |
Undrar när norrmännen börjar gasta om att svenskarna kommer och snor åt sig deras jobb, deras flickvänner, deras bostäder och deras pengar. Svenskar jobbar i Norge för att tjäna mer pengar, alltså en flykt från de låga löner vi får här. Det borde alltså då inte vara tillåtet, Nicki?
|
| |
|
Inlägg #2: Postat: 2007-08-30 21:11:00
|
|
Leif-Arne |
1 Migrationsströmmarna mellan Norge och Sverige tar nog ut varandra i det långa loppet. Inom It bla finns det många nordmän i Sverige idag.
|
| |
|
Inlägg #3: Postat: 2007-08-31 22:00:00
|
|
Nicki |
1 Det är ju lite annorlunda. Svenskarna är ju inte flyktingar i den bemärkelsen att de måste fly till Norge för att undgå att ex. bli stenade till döds. De försörjer sig dessutom själva och tar inte pengar från andra som bättre behövt hjälp.
|
| |
|
Inlägg #4: Postat: 2007-09-10 12:26:00
|
|
stålis |
Kvinnor har all anledning att frukta invandring från hederskulturer.
I Norge Leif-Arnes hemland uppmanade en sociologiprofessor norska kvinnor att sluta klä sig mindre utmanande eftersom det misstolkades av utländska män och ledde till ökade våldtäkter. "Mener norske jenter frister til sex." Norske kvinner må klä sig mindre "dristigt".
Länk: dagbladet.no
|
| |