|
Inlägg #1: Postat: 2007-08-20 22:13:00
|
|
Sunny |
Ja Ramona. Detta är en tragisk kapitulation inför fanatism i trosfrihetens namn! Vi måste skydda våra barn emot dessa slutna miljöer: Skolan ska ge de här ungarna ett andhål. Vi måste sluta att vara så flata.
|
| |
|
Inlägg #2: Postat: 2007-08-20 22:14:00
|
|
Sunny |
Alla barn ska ges lika rätt till en bra undervisning i en skola som inte är varken religiöst eller politiskt upp hängd på några dogmer.
|
| |
|
Inlägg #3: Postat: 2007-08-21 15:33:00
|
|
Ramona Fransson |
Min största besvikelse över samtliga politiska partier i riksdagen, är att de låtsas som om allt är helt under kontroll. I själva verket är det fullt kaos! Undra när kaoset släpps över dem och de drunknar i sina egna floskler?
|
| |
|
Inlägg #4: Postat: 2007-08-21 18:22:00
|
|
simsam |
Du har rätt Ramona, håller med dig, tyvärr.
ang. att bli svensk:
Länk: sourze.se
|
| |
|
Inlägg #5: Postat: 2007-08-23 15:31:00
|
|
Chris.X |
Jättebra! Det är inte alltid bra med friskolor, speciellt inte se som ska indoktrinera barnen till "den rätta" läran. Skolans primära uppgift är att opartiskt utbilda barnen så de kan skapa en egen uppfattning. Det kanske inte alltid blir så, men jag är övertygad om att vanliga skolor gör det bättre än vissa superreligiösa friskolor.
|
| |