Bush - En jävla tomte

Inlägg #1: Postat: 2006-11-12 17:05:00
stålis
Lou Dobbs på CNN, Bill OReilly på Fox och Time Magazine har gett amerikaner information som politiker som Bush gjort allt för att undertrycka. Lou Dobb och Time har hävdat att oviljan att förarga Mexiko har styrts av amerikanska storföretag som via illegal invandring kan betala lägre löner till svart arbetskraft och därmed maximera sin vinst.
Inlägg #2: Postat: 2006-11-12 17:06:00
stålis
Ren snikenhet alltså. Som ökat arbetslösheten bland fattiga vita och svarta. Det är därför svarta amerikaner är lika mycket emot illegal invandring som vita.
Därför att illegala spansktalande invandrare tar jobb som annars lågutbildade svarta skulle få till högre lön.Men trycket från väljarna har vuxit så mycket, eftersom illegala invandrare strövar omkring på gatorna i alla amerikanska småstäder och begår brott, att kongressen tvingats
gå emot president Bush.
Inlägg #3: Postat: 2006-11-12 17:06:00
stålis
Detta är naturligtvis ingen ärlig opposition utan bara en tillfällig manöver, för att lugna väljarna. Men i alla fall. Stängslet är en symbol för att demokratin skenbarligen åtminstone fungerar.
Inlägg #4: Postat: 2006-11-14 08:14:00
Nähädu
Att en kretin som George W Bush kunnat bli president i USA är även det en symbol för att demokratin fungerar. Stålis, inte kan du väl på fullaste allvar tycka att ett 110 mil långt stängsel är en bra ide?
Inlägg #5: Postat: 2006-11-14 11:55:00
stålis
Jaha, och vad skall man göra istället? Placera ut en halv miljon gränspoliser? Fjäska för Mexiko?
Så här: amnestier för illegala i USA kommer att locka än fler än ha motsatt effekt. Marshall-hjälp till Mexiko? Ja, på villkor att Mexiko bevakar sin egen gräns mot norr.
Inlägg #6: Postat: 2006-11-14 11:56:00
stålis
P.S. Vid närmare eftertanke: självklart har inte ett dysfunktionellt korrupt samhälle som Mexiko förmåga att placera ut tillräckligt med poliser och militär för att stoppa illegal invandring till USA i utbyte mot Marshall-hjälp. Nej, stängslet är enda alternativet.
Laddar...