|
Inlägg #1: Postat: 2006-11-07 17:02:00
|
|
Patrick G |
Hmm... Jag började få onda aningar så snart de stora TV-bolagens nyhetsprogram började förutspå ett maktskifte. Som vanligt beror Republikanernas chanser på ett lågt valdeltagande där den kristna basen blir överrepresenterade.
|
| |
|
Inlägg #2: Postat: 2006-11-07 17:04:00
|
|
Jan E |
Det är väl ändå rätt uppenbart att det är Irak som är den största valfrågan? Och att republikanerna kommer att straffas för detta illa planerade, illa genomförda krig som ingen ser en väg ut ur. Inte minst med tanke på att de huvudansvariga hökarna Cheney och Rumsfeld sitter kvar på sina poster och idisslar att allt går enligt planerna.
|
| |
|
Inlägg #3: Postat: 2006-11-08 14:42:00
|
|
stålis |
Skulle haft svårt som amerikan. Jag avskyr Irakkriget och den visavi mexikanska regeringen fjäskiga politiken visavi illegala invandrare.
Men om jag måste välja skulle jag valt en republikan om denne gav ifrån sig anti-amnesti-ljud.
|
| |
|
Inlägg #4: Postat: 2006-11-08 21:40:00
|
|
CMO |
Nyligen meddelades att Rumsfeld avgår. Ersätts med Robert Gates, fd CIA chef.
|
| |