Inlägg #1: Postat: 2006-06-07 19:18:00
|
steno |
Nytt inlägg på DA: Bonniers, DN, Åhlen & Åkerlunds förlag. Har röstat på socialdemolraterna för det mesta. Annars dåvarande VPK.
Varit medlem i facket i många år, och är det fortfarande. Men nu skäms jag.
|
|
Inlägg #2: Postat: 2006-06-07 19:19:00
|
steno |
Såg programmet med Janne Josefsson och känner mig grundlurad. Har förstått att det myglats, men inte till den milda grad som framkom i programmet.
Fackpampar som ljugit sina medlemmar rakt upp i ansiktet. Fackföreningsfolk som inte vågat yttra sig.
Dessutom var min fru med i Kommunals strejk. "vi tar fajten". Pratade med tjejerna som träffade hos min fru innan dom gick ut på sina uppdrag, att se till att inget strekbryteri förekom. Dom var stridsberedda till max. Jag var stolt över dem.
|
|
Inlägg #3: Postat: 2006-06-07 19:19:00
|
steno |
Sedan kommer den verkliga klimaxen. Godsägaren Persson har tydlige pratat Ylva Thörn tillrätta. Strejkresultat 0,00.
Jag skäms. Kommer aldrig mer att rösta på sossarna.
|
|