|
Inlägg #1: Postat: 2006-06-03 19:26:00
|
|
Sunny |
Ja de hotade med att döda de ledande i varje by: tyskarna alltså.
Med judarna gjorde de till att börja med som med Herman o hans familj.De var som sagt 13 pers o fadern o 2 äldre bröder togs som gisslan. Hade de andra försökt fly till Sverige kanske hade gisslan bivit skjuten. I början trode inte de norska judarna att det var så illa som det var.Herman fick hjälp med en flyktväg för sig:modern,systarna o yngre bröder . Han besökte fadern i fängelset: Hur skulle han göra?
|
| |
|
Inlägg #2: Postat: 2006-06-03 19:29:00
|
|
Sunny |
Du får avgöra sade fadern. Ett väldigt ansvar för en ung tonåring.
Han tvekade o tvekade i plötsligt blev det för sent.
Hans syster var sångerska: sista gången han hörde henns röst var på båten mot Tyskland. Han överlevde ensam o resten av sitt liv grubblade han på att han tagit del beslut.
|
| |
|
Inlägg #3: Postat: 2006-06-03 19:30:00
|
|
Sunny |
Jag ville alltid fråga hur det var om nätterna: själv hade jag svår ångest o sömnproblem men jag vågade aldrig. När hans bok kom ut så skrev han att han aldrig sov en hel natt efter kriget.
|
| |