Inlägg #1: Postat: 2006-02-01 15:07:00
|
Janne B |
Stig. Jag tror att du hör till de inte helt unga här. Minns du vat FP:s och Ohlins pensionssystem gick ut på. Det skämtades bort som "det frivilliga obligatoriet". Det var kanske ett bra system. VEM minns mer?
|
|
Inlägg #2: Postat: 2006-02-01 15:28:00
|
StaffanH |
Stig: Jag håller med; ett vettigt pensionssystem bör absolut bli en viktig valfråga. Bra är också att ni som minns längre bak i tiden än jag gör era röster hörda. Ju mer fakta i debatten desto bättre.
|
|
Inlägg #3: Postat: 2006-02-01 16:50:00
|
bloggeri |
Det tragiska är att pensionssytemet inte kommer att bli en valfråga, nte än på länge. Borgarna och sossarna förändrade systemet i hemliga möten bakom stängda dörrar. George W Bush vill införa nåt liknande i USA. Men får mothugg av både republikaner o demokrater, som anser systemet för riskabelt.
|
|
Inlägg #4: Postat: 2006-02-01 16:53:00
|
bloggeri |
Det enda som återstår är att De Grå Pantrarna återuppstår och klättrar upp på barrikaderna. Så länge 60-70-talisterna slöar som vanligt får väl 40-talisterna gripa in igen. "Det dånar uti rättens krater".
|
|