Hellre en bög under sängen än ett monster

Inlägg #1: Postat: 2005-08-17 18:21:00
mayamosse
Du har rätt, jag är ung och har inte ditt perspektiv. Och visst, attityden har förändrats men anser du verkligen att den har förändrats tillräckligt?
Inlägg #2: Postat: 2005-08-17 19:09:00
Janne B
Om 1/ Den här frågan tror jag kommer att pendla lite fram och åter de närmaste 10-20 år tills nästan alla accepterat varandras läggning. Den dag som Pride-demonstrationer upplevs som onödiga har vi nog nått en viss balans. Just nu utmanar olika grupper varandra ända upp på Skansens Allsång.
Inlägg #3: Postat: 2005-08-19 13:23:00
tomster
Problemet i Sverige är att grundinställningen "gör vad du vill så länge du inte skadar någon annan" inte existerar på riktigt i Sverige. Det avvikande ska pekas ut och bekämpas. Detta gäller på alla plan, alla grupper i samhället. Toleransen är stor i en del grupper och totalt obefintlig i andra. De i den förstnämnda gruppen tror knappt på den andra gruppens existens, ett problem till.
Laddar...