Jag tror jag ska bli feminist

Inlägg #1: Postat: 2005-02-17 12:46:00
MdaG
Författaren menar nog "feminist" som i Alvunger, Drangel, Aleta, Unto etc.
Inlägg #2: Postat: 2005-02-17 14:04:00
Nähädu
Jag har debatterat olika saker i åratal. Feminism är helt unikt eftersom debatten alltid går upp i falsett, argumenten blir oerhört vaga och språket oerhört grovt. Det är bara att läsa hur vissa "likhetsfeminister" härinne uttrycker sig. Svart på vitt.
Inlägg #3: Postat: 2005-02-17 21:53:00
markushankins
Lika lite som man har rätt att generalisera andra grupper av obskyra likasinnade har man att göra det mot feministerna.
Dessa människor ni nämner är ofta, MED ALL RÄTT, väldigt arga. Jag är som sagt feminist, tar gärna en skalig debatt om vilken relaterad fråga som helst, try me!
Inlägg #4: Postat: 2005-02-17 22:15:00
Nähädu
Jag har vlädigt svårt att förstå vad det är som ska göra en människa så arg. Vad är vitsen med det? Men hursomhelst. Tycker du t.ex. Lady Ziggy är en saklig feministisk debattör härinne?
Laddar...