|
Inlägg #1: Postat: 2005-01-22 10:39:00
|
|
Mia Sjögren |
Straffen är inte alls desamma. Våldtäkt ger fängelse i lägst två och högst sex år, medan sexuellt utnyttjande ger fängelse i högst två år. Om man döms för det sistnämnda och visat särskild hänsynslöshet kan man dömas till lägst sex månader och högst sex år.
Källa: www.notisum.se
|
| |
|
Inlägg #2: Postat: 2005-01-22 10:42:00
|
|
Mia Sjögren |
Den som läst Katarina Wennstams böcker förstår att hon inte alls är "dråplig" utan har väldigt mycket på fötterna, då hon bevakat rättsfall och tagit del av domar i väldigt många våldtäktsmål. Hon är oerhört kunnig på området.
|
| |
|
Inlägg #3: Postat: 2005-01-22 14:10:00
|
|
Marcus |
Så mycket värre då om denna Katarina som har så mycket på fötterna inte _kan_ skillja mellan våld och utnyttjande.
|
| |
|
Inlägg #4: Postat: 2005-01-23 01:35:00
|
|
NisseO |
Men snälla Mia, jag skrev att maximistraffet är detsamma och du tror att du kommer med en invändning när du pekar på att straffskalan inte är densamma. Det är dråpligt det också. Naturligtvis ska sexuellt utnyttjande kunna ge kortare straff än sexuellt utnyttjande våldsutövande. Den som läst den artikel där skillnaden mellan straff- och processrätt reds ut, förstår på vilket sätt Wennstam är dråplig:
Länk: gp.se
|
| |
|
Inlägg #5: Postat: 2005-01-24 11:03:00
|
|
Michael Lundahl |
NisseO: Wennstams resonemang faller ännu hårdare än så. Motsvarigheten till "sexuellt utnyttjande" kallas kort och gott "stöld". Lägg paragraferna för stöld och rån bredvid paragraferna för sexuellt utnyttjande och våldtäkt så ser du väldigt tydliga paralleller.
|
| |
|
Inlägg #6: Postat: 2005-01-24 11:04:00
|
|
Michael Lundahl |
Mia: Grovt sexuellt utnyttjande ger max 6 år fängelse, d.v.s. samma som för våldtäkt.
|
| |