Någon i din närhet stjäl av dig!

Inlägg #1: Postat: 2004-12-26 22:34:00
Calle Z
Och framför allt på vilken syn du har på dina medmänniskor! Du har trots allt ett rätt. Det är en enkel ekvation. Men då ställer du grupper mot grupper. Och det får man inte göra i Sverige. Speciellt en grupp och kostnaden för denna är en sak som vi aldrig har fått rösta om.
Inlägg #2: Postat: 2004-12-27 00:21:00
Calle Z
Om folk är missnöjda med sitt arbete så skall de utbilda sig till något annat! Javisst lev i verkligheten! Vem har råd med det? Att man kan skriva något sådant så dumt? Det tyder på bristande verklighetsförankring! Var det pappa som fixade jobbet till dig?
Inlägg #3: Postat: 2004-12-29 14:24:00
ufpopen
Fuskmentaliteten tycker jag är en utbredd folksjukdom. Jag har själv gått arbetslöshetsutbildningar via AMS, haft goda vänner som utnyttjat systemet samt även försökt göra det själv genom diverse bidrag och ersättningar. Känner knappt någon som inte "kryddar" sin försäkringsanmälan vid t ex inbrott i sin bil.
Inlägg #4: Postat: 2004-12-29 23:43:00
Calle Z
Ja den vanlige stackars "Svensson" skall skuldbeläggas när han/hon tar en sjukdag pga personliga problem eller trötthet! Riksdagsledamöterna de är aldrig sjuka. De jobbar hemifrån. De avbryter sin mamma ledighet när riksdagen har stängt osv. Det ruttnar uppifrån!
Laddar...