Inlägg #21: Postat: 2004-11-22 19:10:00
|
Jan Schmidt |
Hm... vad var Pinochet då, om han inte var "liberal"? Han tillämpade Milton Friedmans nyliberala ekonomiska teorier, han hade stöd av "världens främsta demokrati"? Skulle USA, denna frihetens stamort och demokratinsd bålverk på jorden verkligen stödja en diktator som inte var "liberal"?
|
|
Inlägg #22: Postat: 2004-11-22 20:28:00
|
Mike |
Pinochets regim var liberal på det ekonomiska området och fascistisk-kollektivistisk på de sociala området. därför gick det bra för ekonomin och åt helvete för sociala frihetena. Vänstern vill ha kollektivism både på de sociala och ekonomiska områdena vilket kommer att leda till att det går dubbelt åt helvete.
|
|
Inlägg #23: Postat: 2004-11-22 20:38:00
|
Mike |
Betydelsen av USAs stöd till kuppmakarna i Chile är nog f.ö. ganska överdrivet. Det fanns ett starkt inhemskt motstånd mot Allendes katastrofala politik. Allendes demokratiska underlag var dessutom redan från början svagt.
|
|