Mäns våld - nej, feministers misshandel

Inlägg #1: Postat: 2004-10-31 16:32:00
Marcus
Tack för ditt berröm! när det gäller dom liberala socialistiska feministerna så är jag inte för dom heller... jag är emot all feminism. Jag tror på en jämställd jämställdhetsrörelse som har ett jämställt namn.
Inlägg #2: Postat: 2004-10-31 16:34:00
Marcus
Bara för att Hittler byggde motorvägar och drog upp den tyska ekonomin ur träsket så kan man inte säga att nazismen behövs. Demokratin kan också bygga motorvägar och dra upp ekonomin.
Feminismen kanske har gjort samhället mer jämställt, men det klarar en jämställd jämställdhetsrörelse lika bra troligen bättre
Inlägg #3: Postat: 2004-12-09 21:00:00
johanna
just feminismen fokuserar INTE på att göra samhället mer jämlikt på alla plan klass, religion etc utan på att göra det mer jämlikt ur ett kvinna/man-perspektiv även om feminister ofta har åsikter om annat än kvinno-/mansroller. männen är inte på långa vägar så förtryckta som kvinnorna.

när vi spelar på samma spelplan, kan du snacka om att jämställdheten behövs istället för feminismen.
Inlägg #4: Postat: 2004-12-09 21:06:00
johanna
feminismen till skillnad från det en del kallar "humanism" eller "jämställdhetskamp" har analysen att kvinnan är underordnad mannen, inbyggd. så länge det inte råder något tvivel om att kvinnan på de flesta områden är underordnad mannen tycker jag alltså att det är rimligt att "feminism" finns.
när det förhoppningsvis snart jämnar ut sig och kvinnor är förtryckta inom lika få områden som män, kanske jämställdhetsrörelsen kan spela ut feminismens roll.
Inlägg #5: Postat: 2004-12-09 21:06:00
johanna
om man påstår att vi är där nu är man bara dum i huvudet och saknar verklighetsförankring. sorry, men tjejer tjänar i genomsnitt 17 mindre än män - enligt SCB och inte bara enligt de jobbiga feministerna.
Laddar...