självFörakt -

Inlägg #1: Postat: 2004-10-14 20:03:00
*KY*
- en annan fråga, Jon! Vill människor bry sig? Orkar människor bry sig. Om inte - varför??
Inlägg #2: Postat: 2004-10-14 20:17:00
Jon Hallqvist
Människor vill inte bry sig, för det tar tid och ork. Detta är nåt de saknar i en värld så till brädden fylld av stress som våran. Ser inte du att Lucifer genomsyrar staten mer än något annat. Om du skulle söka Lucifers fingeravtryck i denna världen, vart skulle du finna dem? Och varför engagerar sig inte kyrkan i att göra något åt detta?
Inlägg #3: Postat: 2004-10-14 20:19:00
Jon Hallqvist
Nu förutsätter jag att allt metafysiskt, liksom Gud själv bara manifesteras genom handlingar och inte i person - i enlighet med vad bibeln förkunnat.
Inlägg #4: Postat: 2004-10-14 20:24:00
*KY*
Sant, Jon! Ondskan, dvs LUcifer, genomsyrar ofta sk statsapparater. Varför? Därför dit dras människor vilka söker världslig makt. Det blir en frestelse. Många står emot som tex Martin Luther King. Andra, som tex George Bush i min smak förstår inte Bibelns och Jesu Sanna Kärleksbudskap. Då hade Bush inte invaderat tex IRAQ
Inlägg #5: Postat: 2004-10-15 06:18:00
Jon Hallqvist
Det som är lustigt med det hela är att George W. Bush har den kristna högern med sig. Han om någon bryter väl mot tio guds bud?
Laddar...