|
Inlägg #1: Postat: 2004-10-06 08:40:00
|
|
Alf Carlsson |
Kommunismen som idé är den högsta kollektiva medvetandeformen. Att den misshandlats av despoter förändrar inte själva idén och det är själva idén som Ohly står bakom, inte despoterna.
|
| |
|
Inlägg #2: Postat: 2004-10-06 13:02:00
|
|
Per Lindgren |
Varför låta sig kallas något som nedsmuttsats så av sin egen historia? Som historikern i Debatt sa "revolutionär socialist är ledigt". Ohly gör det onödigt svårt för sig.
Det är precis som att säga "jag är nationalsoscialist. Hitler tolkade bara det hela helt galet. Han och andra despoter har misshandlat nationalsoscialismen."
|
| |
|
Inlägg #3: Postat: 2004-10-06 13:22:00
|
|
Alf Carlsson |
DÄR har du en poäng. Det är oerhört onödigt att förpilla kraft på en debatt med så mycket förutfattade meningar och på samma sätt som "städare" blev "lokalvårdare", så bordeBÖR Ohly anpassa sig, så att de konkreta politiska frågorna kommer i första rummet.
|
| |