|
Inlägg #1: Postat: 2004-10-02 18:38:00
|
|
Per Lindgren |
Det är min yttersta övertygelse att barn inte ungdomar är lätta att påverka.
Sen kan vuxna påverkas också. Jag säger aldrig att det "bara" är barn som man lätt kan påverka. Jag säger inte heller att det bara är barn som behöver skydd.
|
| |
|
Inlägg #2: Postat: 2004-10-02 18:39:00
|
|
Per Lindgren forts... |
Jag vet inte om jag ska ta din sista mening på allvar. Jag tvivlar på att en människa kan tro så. Jag kanske missuppfattar vad det är du säger, men jag tolkar det som att du tycker att vuxna är lika påverkbara som barn. Vidare tolkar jag meningen som att vuxna är enkelspåriga till skillnad från barn. Jag vågar påstå att barn är mer enkelspåriga än vuxna och att man lättare kan förutse barns tankar och handlingar vilket ger att de är lättare att påverka.
|
| |
|
Inlägg #3: Postat: 2004-10-02 18:39:00
|
|
Per Lindgren forts... |
Om du inte håller med om det vet jag längre inte vad jag ska säga. Våra åsikter går då så vitt isär att det blir väldigt svårt att formulera sin mening. Basala självklarheter för mig kan då vara ickesanningar för dig och tvärtom.
|
| |