Sätt de hemlösa i fängelse!

Den här tråden diskuterar artikeln Sätt de hemlösa i fängelse!.
Inlägg #1: Postat: 2004-10-03 13:44:00
Striker
Nä, sätt de feta i fängelse i stället. De är bara en belastning för Sverige.
Inlägg #2: Postat: 2004-10-03 16:23:00
Fredrik Vargas Friberg
Hm. Jag förstår sakinnehållets budskap, och jag förstår att man vill ha en rubrik för artikeln som lockar till läsning vilket jag gör här ibland. Men rubriken har lite att göra med sakinnehållet, fast att jag förstår att fångarna skall vara glada, för det gärna finns andra som kan deras plats. Som hemlösa. Men rubriken, kan spegla förakt för de som inget hem har, och jag skulle aldrig i vildaste fantasi välja ett fängelsemiljö för en hemlös. mvh Fredrik
Inlägg #3: Postat: 2004-10-03 19:28:00
Jon Hallqvist
Synd att du missar det faktum att bägge grupperna du pratar om utgörs av precis samma människor, vars tillvaro är antingen att sitta "inne" eller vara "fri" sova i en trappuppgång med andra ord. Varför har inte kriminalvården någon uppföljande verksamhet, eller möjlighet att erbjuda bostad åt de som precis lämnat fängelse?
Löser vi det så får vi bort jag lovar den största delen av kriminaliteten.
Inlägg #4: Postat: 2004-10-03 19:41:00
Linda
Lite hårdfört kanske men tanken är god! Fängelse utan vård funkar inte. Vård utan fängelse funkar inte heller. Och många gånger är det så att kriminella som hamnar i dessa situationer möter dött lopp. Man måste fånga in dem mycket tidigare. Det är enda receptet som funkar. OCH HEMLÖSA BEHÖVER VERKLIGEN NÅGONSTANS ATT TA VÄGEN!
Inlägg #5: Postat: 2004-10-03 20:19:00
Striker
Slå ihjäl en hemlös! Våldta ett barn! Vält omkull en gamling!
Inlägg #6: Postat: 2004-10-03 22:11:00
Anders
Jag är så jävla trött på det här daltandet med hemlösa. De skall väl vara glada att vi inte slår ihjäl dem?
Inlägg #7: Postat: 2004-10-04 14:07:00
Jag Moderat!
Socialistiska Sveriges fängelser är rena lyxhotell och ändå flyr dessa kräsna fångar. Annat är det i det nykapitalistiska Ryssland, tänk bara ett tiotal år efter kapitalismens införande har dom lyckats nå fantastiska resultat. Läs och begrunda. Texten är från dagens SVT-text. ”En stor andel av fångarna i de ryska fängelserna är allvarligt sjuka, uppger myndigheterna.
Inlägg #8: Postat: 2004-10-04 16:28:00
Sunny
Jag förstår vad du vill ha sagt o delar den där känslan av hopplöshet...
Laddar...