Faderskärlek -

Inlägg #1: Postat: 2004-08-25 20:08:00
*KY*
Undrar ofta - vad är egentligen det vi kallar ... respekt? Är det ifrågasättande? Är det att man lyssnar på den det gäller? Eller vad?
Vad är egentligen - respekt??
Inlägg #2: Postat: 2004-08-25 20:34:00
Kerstin
Men förlåt, Kyreus. Respekt är väl enkelt att beskriva. Det handlar väl
om att låta alla få vara den dom är. Eller?
Inlägg #3: Postat: 2004-08-26 09:15:00
*KY*
Låt mig precisera min fundering: undrar nog mest över HUR man uttrycker respekt i dessa egoismens dagar? Gamla könsroller är kastade på soptippen, helt ok!! Istället fick vi - vaddå??
Inlägg #4: Postat: 2004-08-26 10:42:00
Evelina
Respekt på arbetsmarknaden är en avdelning och i hemmet partnerskapet emellan en annan avdelning.Att plikttroget utföra och ansvara för de arbetsuppgifter som man utför ,att vara en trygg och pålitlig partner för varandra att kunna vara öppenhjätig och tacksam gentemot varandra.Inte ha makt över eller i någons liv,inte bedriva utpressning,bjuda med armbågen,leka katt och råtta i varandras liv,luras och förminska varandra eller håna man kan inte kunna allt.
Inlägg #5: Postat: 2004-08-26 11:57:00
Evelina
forts.Människans värdighet att ha respekt för allt levande.Den första överlevnadsprincipen är mat.Vi försörjer oss i ett byteshandelsystem som består av pengar.
Laddar...