|
Inlägg #1: Postat: 2004-05-18 17:49:00
|
|
Unto S |
Berätta följande historia till dina grannar. Vår bekantas granne hade två snälla och väldresserade bitbullterrier. En dag sprang hundarna loss och förföljde en cyklande skolflicka. Grannen blev arg och skällde på sina hundar. Hundarna vände om och inriktade attacken mot sin matte istället. De bet henne i halsen tills hon dog. Detta hände i Tyskland och uppmärksammades av media.
|
| |
|
Inlägg #2: Postat: 2004-05-18 21:17:00
|
|
Martin |
Vad är en kamphund? Du tycks anse att det är en ras. Tja, då skulle det ju vara intressant om du kunde lista precis vilka raser du menar så att all vet vad du pratar om. Luddiga termer talar till folks känslor. Det imponerar säkert på massan, men knappast på de som fattar besluten.
Jag tycker din artikel håller samma nivå som någons som menar att negrer borde vara olagliga eftersom dom uppenbarligen bara krigar hela tiden i afrika.
För övrigt vill jag påpeka att vapen inte är olagliga.
|
| |
|
Inlägg #3: Postat: 2004-05-20 00:06:00
|
|
Ilona B |
|
| |
|
Inlägg #4: Postat: 2004-07-17 23:51:00
|
|
Erik |
totalt värdelös artikel.... det beror inte på rasen på hunden det handlar om ägaren. så om en pudel attackerar en annan hund så är det en kamphund menar du? vilken hund som helst som inte gillar andra hundar attackerar andra hundar dagligen men dom står det inget om det ältas däremot på om "kamphundar" hela tiden skärpning för fan o lär er innan ni pratar
|
| |
|
Inlägg #5: Postat: 2004-07-24 18:45:00
|
|
Daniel |
Det mest pinsamma med din artikel är att du troligtvis inte har en aning om vilka raser som räknas in under begreppet kamphund. Flera av våra vanligaste raser har denna bakgrund och åtminstone 40st av de raser som finns i Sverige har kampbakgrund men det är säkert sånt du bortser från då det inte skulle passa in i den stereotypa bild du målar upp.
Vilka raser räknar du som kamphundar? Vad utmärker just dessa raser?
|
| |