|
Inlägg #1: Postat: 2003-05-12 17:39:00
|
|
Alf Carlsson |
Fel lönesättning. Fast månadslön och reglerad arbetstid.
"Privatpraktiserande jobbar betydligt mer" - möjligtvis på golfbanan.
Dricker kaffe?
Ta det med dina blivande kolleger...
|
| |
|
Inlägg #2: Postat: 2003-05-12 17:40:00
|
|
Industrimannen |
Och så skall det vara. Bort med politiker ur vården så fort som möjligt.
|
| |
|
Inlägg #3: Postat: 2003-05-12 17:47:00
|
|
MartinL |
A.C: Har du någonsin jobbat inom vården, både privat och offentligt? I Stockholm söker sig många läkare till privata inrättningar just för att de vill jobba kliniskt så mycket som möjligt. Vad är det för fel på kopplingen många patienter högre lön?
|
| |
|
Inlägg #4: Postat: 2003-05-12 17:49:00
|
|
Alf Carlsson |
Det är politikerna som ska styra vården. Med järnhand. Jag har sett alternativet med konsultläkare som satts att omorganisera á 130000:- i månadslön. Det enda han lämnade efter sig var ett frågetecken - det kostade kommunen miljonbelopp.
|
| |
|
Inlägg #5: Postat: 2003-05-12 18:33:00
|
|
Industrimannen |
Undrar vilka som tillsatte dom konsulterna :. Kan det ha varit politiker?
För att se ett skräckexempel. Se Sahlgrenska. Nordens kanske kompetensmässigt främsta sjukhus men med en av politiker sönder-organiserad verksamhet. Tragiskt.
Tror MartinL kan tillstyrka det om han arbetar i branschen :
|
| |
|
Inlägg #6: Postat: 2003-05-12 19:28:00
|
|
MartinL |
Jag har tyvärr ingen egen erfarenhet från Sahlgrenska. Det är dock en utbredd uppfattning idag att än mer politisk styrning är av ondo. Många politikers okunskap angående medicinsk vård, arbetsvilkor m.m. kan ställa till det. Så även på Sahlgrenska, eller?
|
| |