Inlägg #1: Postat: 2003-01-27 14:49:00
|
Daniel |
Då är jag väl patetisk då. Men eftersom min artikel inte hade nåt med eventuellt krig att göra så tog jag mig den friheten. Men eftersom han är mot "rätt" sak, så får man tydligen inte kritisera det.
|
|
Inlägg #2: Postat: 2003-01-27 14:51:00
|
Mike |
Är inte frågan så viktig att den förtjänar en mer seriös diskussion än Moodyssons slarviga och tendensiösa artikel.
|
|
Inlägg #3: Postat: 2003-01-28 09:37:00
|
Lasse Thn svar till 2 |
Ja kanske det...men han diskuterar i alla fall den viktiga frågan om krig...sen kan man tycka att han gör det på ett dåligt sätt om man vill. Men att lägga ner energi på denna pseudodiskussion med termer som klädsam socialism, palestinasjalar, kulturelitism mm mm...ja jag är nog lite skeptisk.
|
|
Inlägg #4: Postat: 2003-01-28 09:44:00
|
Lasse Thn svar till 1 |
Du får gärna kritisera hans åsikter om du inte håller med honom...men vad har ev. våningar på Södermalm med det att göra? Jag tycker det verkar som att du försöker förringa hans åsikter, inte med motargument utan genom att misskreditera honom och hans kulturelitistiska anhang som företeelse. Jag tycker det är ganska patetiskt...och inte så lite fördomsfullt och generaliserande. Man du kanske försökte vara ironisk, vad vet jag.
|
|
Inlägg #5: Postat: 2003-01-28 10:16:00
|
Daniel |
Som sagt var, min artikel handlar inte om krig i Irak. Den handlar om hur det kommer sig att vissa människor inom kultureliten kan komma undan med en onyanserad bild av verkligheten utan att stöta på motstånd. Om det är patetiskt eller generaliseringar så fine...då får jag stå ut med det.
|
|
Inlägg #6: Postat: 2003-01-28 10:19:00
|
Daniel |
Men tydligen är det ett känsligt ämne att kritisera folk som har "rätt" åsikter, då jag har kallats allt från fjant, patetisk till nazist och fascist !!. Så tydligen får JAG inte tycka vad jag vill...visst är det trevligt med öppen debatt.
|
|
Inlägg #7: Postat: 2003-01-28 20:22:00
|
Mike |
Svar 3. Nja, ska man vara noga verkar det som han mest diskuterar en synnerligen dåligt underbyggd teori att vissa nyheter tystas ner.
|
|
Inlägg #8: Postat: 2003-01-29 12:53:00
|
Lasse Thn |
Svar 7. Som i detta fallet har en ganska tydlig återkoppling till kriget.
|
|