Inlägg #1: Postat: 2002-11-26 10:51:00
|
Lena Wahlgren |
Förslaget från oss var att BÅDE föräldrar och barn skulle skriva under och s a s godkänna. Ingen ska tvingas mot sin vilja, absolut inte. Se det som ett erbjudande! Och vem har påstått att alkohol är accepterat, inte jag i alla fall!
|
|
Inlägg #2: Postat: 2002-11-26 12:37:00
|
Helena |
Jag tror inte att något barn eller ungdom innerst inne vill bli drogtestad, så en underskrift på ett papper visar säkert inte vad de egentligen tycker. Och ska de som drogtestar bara gå in i klassrum och plocka ut de ungdomar som gett "sitt" godkännande? Det låter helt sjukt och påminner om sådant som kan förekomma i totalitära diktaturer. Men det är väl åt det hållet som Sverige är på väg...Tyvärr.
|
|
Inlägg #3: Postat: 2002-11-26 21:24:00
|
Lena Wahlgren |
Suck! Man kan ju läsa förslag precis som man själv vill. Dina påståenden orkar jag inte ens bemöta. "Gå in i klassrum och plocka de ungdomar..."?!?!
|
|
Inlägg #4: Postat: 2002-11-28 17:21:00
|
Helena |
Hur ska det gå till då?
|
|