Kommentera Karolina Ramqvists krönika

Inlägg #1: Postat: 2002-10-25 11:15:00
Jesper N
Även om det var så att män bara kan använda en halva i taget vilket inte är alls säkert och kvinnor båda samtidigt så betyder inte det något för hjärnan förmåga att lösa problem. Hur man löser problem beror helt på vilka problem man löst tidigare, vad man har för andra kunskaper och hur djup ens kunskap om problemområdet är. Med "problem" menar jag allt ifrån kunna stava till att programmera operativsystem.
Inlägg #2: Postat: 2002-10-25 12:45:00
Katarina
Tror det där ryktet Mia hört bygger på en kritiserad undersökning av 13 individer där man fann små skillnader på hjärnbarken,väl inom felmarginalen och skillnaderna var större mellan individer, och sedan har denna myt skapats av ideologiska krafter. Ingen vetenskap bakom detta påstående alltså.Gå inte på sånt Mia.
Inlägg #3: Postat: 2002-10-25 17:10:00
Mia
Jag har läst om flera us. Men jag bryr mig i och för sig inte så mkt om dessa us, det är väl snarare så att livet lärt mig att det finns ganska stora skillnader på män och kvinnor generellt sett.
Laddar...