Om rätten att rösta tio gånger

Den här tråden diskuterar artikeln Om rätten att rösta tio gånger.
Inlägg #1: Postat: 2002-09-17 22:37:00
Fixare
Att rösta för person som inte själv går och röstar sker ofta via partierna. Jag vet ett parti som infordrade röstkort från de medlemmar som inte tänkte rösta. Sen gick personer i ungefär samma ålder och röstade i dessas ställe.
Inlägg #2: Postat: 2002-09-18 03:10:00
J
Tja själv poströstade jag med ett ID-kort som gick ut år 2000. Till skillnad från röstning i vallokal så är det ett krav på giltig ID-handling vid poströstning. Och nej det var inte på ICA som jag röstade utan på ett av de få postkontor vi har kvar. Kanske dags att ogiltigförklara valet och kräva omval med bättre kontroll mm iof jobbigt för mig som inte har någon giltig ID-handling, men definitivt bra för demokrati
Inlägg #3: Postat: 2002-09-18 09:29:00
Per Wallin
J, att du fick rösta med din id-handling som just gått ut styrker just poängen med Magdalenas resonemang:
Byråkratiskt krångel ska inte hindra någon att utnyttja sin rösträtt om man på ett trovärdigt sätt kan styrka vem man är!!!
Inlägg #4: Postat: 2002-09-18 09:32:00
Per W
Fixare,
Man kan ju faktiskt rösta genom ombud.
Inlägg #5: Postat: 2002-09-18 10:01:00
Peter H
Allvarligare röstfusk har hänt när personal röstat för dementa patienter.
Laddar...