Var går gränsen, finns det någon?

Inlägg #1: Postat: 2002-08-31 05:29:00
Carola
Jag har då aldrig sagt eller ens funderat på att alla inte skulle ha samma människovärde. Mindervärdeskänslan får du nog leta någon annanstans efter. Btw, vadå vi eller dom? Det är just det som inte borde finnas men tyvärr finns.
Inlägg #2: Postat: 2002-08-31 09:33:00
stig
Tyvärr finns dom och vi säger du. Vadå tyvärr ? Vilken grupp är det synd om ? Du antyder att gruppen dom måste man vara snäll mot och ta hand om. Ta hand om - ?
Inlägg #3: Postat: 2002-08-31 23:50:00
Carola
Nonsens. Har aldrig "antytt" nånting sådant. Vara snäll mot? Ja, detta gäller väl isf alla. Vet inte om du medvetet försöker missförstå mig. Jag står helt enkelt och klart för ett samhälle där alla har lika värde, där alla behandlas lika. För mig finns då inget "vi o dom". Men att det finns därute i samhället är en sak som är säker och det är tyvärr.
Laddar...