Inlägg #1: Postat: 2002-07-21 14:33:00
|
Monica Bodling |
Sophia, vad du och många unga inte känner till är ju att s medvetet tog ifrån föräldrarna möjligheten att leva en hel familj på den ena förälderns inkomst. Man införde "ungkarlsskatt" för alla oavsett hur många man försörjer. Det är orsaken till att fattiga inte kan välja annat än dagis. Det är sossarnas fel. Därför skyller jag på dem.
|
|
Inlägg #2: Postat: 2002-07-21 14:37:00
|
Monica Bodling |
Att det var möjligt för mammorna att vara hemma på 50-60-talen berodde på att familjeförsörjaren betalade mindre del av sin inkomst i skatt än nu. Denna skattelättnad togs bort för att krossa familjlen.
|
|
Inlägg #3: Postat: 2002-07-21 15:08:00
|
sophia |
På 50-60 talet kunde man leva en hel familj i en tvårumslägenhet. Det skulle inte många acceptera idag. Normalstandarden höjs efter hand som inkomsterna höjs. Ge barnfamiljerna ännu mer och du ska se, standarden blir högre, men dagisen består. Däremot ökar klyftorna än mer till dem som verkligen har det knapert.
|
|
Inlägg #4: Postat: 2002-07-21 18:05:00
|
Monica Bodling |
Klyftorna ökar verkligen. Alltfler fattiga barnfamiljer måste byta till mindre lägenheter. En ensam mamma bor med tre barn i en etta, t.ex. Fattiga blir fattigare, rika rikare. Det borde vi inte acceptera.
|
|
Inlägg #5: Postat: 2002-07-24 23:20:00
|
SHQ |
Visserligen slog Myrdals dagiset sönder folkhemmet men det befriade även kvinnan. Kvinnans hemma roll var inte bara ett resultat av patriarkalt tryck utan även år av dogmatism, degenerering och dålig vana.
|
|