Valt inlägg:
Jag har förstått att folk uteblir från kyrkor av många skäl. Men också söker sig till kyrkor av minst lika många olika skäl.En del söker tystnad, andra häftigt orgelbrus som får bänken att skaka.
För drygt 15 år sedan for jag från Mellerud till NIDAROS Domen i mellannorge.Hade väntat mig ngt stort o väldigt men det var en så oerhörd upplevelse att möta denna kyrka som på medeltiden byggts mitt ute i Ödemarken. Då den byggdes kanske det bara fanns 1000 personer på 5-10 mils avstånd.HUR gick det till...Ja det tog kanske 100 år.
Jag satt nog ute o titta på alla alla detaljer utvändigt innan jag orkade gå in.Ja detta blev en av mina största upplevelser i Livet. På vägen ut köpte jag musik av en Carola....Allt för att ett helgon inte kunde hålla sig lugn i sin grav ;-
Ett meddelande kommer att skickas till ansvarig som besultar om inlägget skall tas bort, av vilken anledning vill du rapportera det här inlägget?